You are viewing an old version of this page. View the current version.

Compare with Current View Page History

« Previous Version 6 Next »

Opracowanie wstrząsu można zapisać do pliku i czytać je z pliku. Zapisywanie i czytanie wyników opracowania do plików realizowane jest przez jądro SWIP5. Opracowanie zapisywane i czytane jest z pliku xml zgodnie ze strukturą QuakeML.

Możemy:

  • zapisać opracowanie do pliku xml, w tym celu należy wybrać opcję Save elaboration (Zapisz opracowanie) z Menu → pole File (Plik) lub użyć skrótu klawiszowego Ctrl + S,
  • wczytać opracowanie z pliku xml, w tym celu należy wybrać opcję Open elaboration (Otwórz opracowanie) z Menu → pole File (Plik) lub użyć skrótu klawiszowego Ctrl + O,
  • skasować opracowanie - otworzyć nowe puste opracowanie, w tym celu należy wybrać opcję New elaboration (Nowe opracowanie) z Menu → pole File (Plik) lub użyć skrótu klawiszowego Ctrl + N,

Oprócz zapisywania opracowania do plików istnieje także możliwość eksportu do innego formatu. Przykładem tego jest eksport to formatu Matlab QuakeML realizowany w module Matlab (patrz w dokumentacji Moduły programu).

Opracowania wstrząsów mogą być też zapisywane, czytane lub wyszukiwane w bazach danych np. relacyjnych bazach danych. Obecnie dostępne są moduły do czytania opracowania z bazy danych SWIDB oraz czytania i pisania z bazy danych SC3DB (patrz w dokumentacji Moduły programu). Polecenia w menu operacji na bazach danych zależą od danego modułu obsługującego bazę danych, aczkolwiek zalecane są pewne standardy poleceń w menu, mianowicie:

  • Polecenie Save elaboration zapisuje bieżące opracowanie do bazy danych.
  • Polecenie Load elaboration for waveforms przeszukuje bazę danych, wyszukuje opracowania pasujące czasowo do form falowych i wczytujące to opracowanie. Następnie wyświetlane jest okno wyboru opracowania, w którym wypisywane są wszystkie pasujące do form falowych zjawiska oraz ich ID, czas w ognisku i współrzędne geograficzne epicentrum. Należy wybrać jedno zjawisko i kliknąć OK. Zaznaczenie opcji Confirm one powoduje, że okno to jest zawsze wyświetlane. W przeciwnym wypadku, okno to jest wyświetlane tylko wtedy, gdy w bazie danych znaleziono więcej niż jedno opracowanie pasujące do form falowych. Gdy znaleziono tylko jedno opracowanie, jest ono wtedy wczytywane bez pytania.
  • Polecenie Load all events WARNING wczytuje wszystkie zjawiska z bazy danych. Uwaga! Funkcja ta nie jest przeznaczona do rutynowego opracowywania lub poprawiania pojedynczych zjawisk sejsmicznych na podstawie form falowych. Jest ona przeznaczona np. do przetwarzania skryptowego dla wszystkich zjawisk wstrząs po wstrząsie, zapisania wszystkich zjawisk do jednego pliku lub eksportu wszystkich zjawisk. Czas wykonywania tej funkcji może być długi.

Przed odczytaniem nowego opracowania lub otwarciem nowego pustego opracowania, program pyta się, co zrobić z istniejącym opracowaniem. Robi to tylko wtedy, gdy zostały dokonane zmiany w opracowaniu. Pojawia się wtedy zapytanie:

Kliknięcie Tak powoduje zapisanie opracowania i przejście do nowego opracowania, kliknięcie Nie powoduje przejście do nowego opracowania bez zapisania starego, natomiast kliknięcie Anuluj anuluje wczytanie nowego opracowania. Zapisywanie opracowań jest zdefiniowane w podstawowych ustawieniach programu. Nie definiuje się tego osobno dla regionów. Definicja jest jedna dla wszystkich regionów i trzymana jest ona w pliku settings.xml. Zapisywanie definiowane jest przez dwa parametry:

  • Parametr Update path określa ścieżkę, gdzie mają być zapisywane pliku xml w formacie QukeML. Jeżeli nie ma tego parametru lub zawiera on wartość pustą, opracowanie nie jest zapisywane do pliku.
  • Parametr Output data module określa moduł bazodanowy, który ma zapisywać wynik. Jeżeli nie ma tego parametru, ma on wartość pustą lub błędną nazwę modułu, wynik nie będzie zapisywany do bazy danych. Uwaga! Mogą istnieć moduły bazodanowe, niemające możliwości zapisywania opracowań a tylko ich czytania. W takim przypadku program może usunąć opracowanie bez jego zapisania. Ustawiany jest jeden moduł bazodanowy dla wszystkich regionów.

W przypadku, gdy żaden z tych parametrów nie jest ustawiony, każde opracowanie musi być zapisane osobnym poleceniem. Zapytanie pojawia się wtedy w postaci:

W tym przypadku kliknięcie Tak powoduje przejście do nowego opracowania bez zapisania starego.

Można ustawić automatyczne wczytywanie opracowania z bazy danych po wczytaniu nowych form falowych. W tym celu należy w pliku settings.xml zdefiniować parametr Input data module określający moduł bazodanowy, w którym są wyszukiwane i wczytywane opracowania pasujące do wczytanych form

falowych. Może to być ten sam moduł bazodanowy, jak przy zapisie opracowania. Jeżeli nie ma tego parametru, ma on wartość pustą lub błędną nazwę modułu, opcja ta nie działa. Podczas wczytywania automatycznego program zachowuje się identycznie jak przy wybraniu z menu polecenia Load elaboration for waveforms (patrz wyżej). Nie ma  możliwości automatycznego wczytywania opracowania dla nowych form falowych z plików xml, jak również nie ma możliwości wyszukiwania zjawisk po plikach na podstawie czasu form falowych. Chyba, że ktoś napisze moduł do tego celu.

Rys. 1 Okno wyboru opracowania

Wszystkie określone i wyliczone parametry fal sejsmicznych i źródła wstrząsu można zmienić w oknie opracowania. Dla każdego wstrząsu, w strukturze drzewiastej, wyświetlane są, o ile zostały określone: fazy (Picks), amplitudy (Amplitudes), magnitudy stacyjne (Stations Magnitudes), magnitudy sumaryczne (Magnitudes), lokalizacje ogniska (Origins), mechanizmy ogniska (Focals). Każda z pozycji jest rozwijana w strukturę drzewiastą. Większość pozycji można edytować, usuwać itp. klikając na nią prawym przyciskiem myszy.

Ze względu na skomplikowaną strukturę QukeML edycja opracowania lub usuwanie składników opracowania wymaga dokładnej znajomości zależności w strukturze i powinna być wykonywana tylko w sytuacjach nadzwyczajnych. Normalnie powinno się korzystać z modułów SWIP5.

Powiązane artykuły


  • No labels