You are viewing an old version of this page. View the current version.

Compare with Current View Page History

« Previous Version 5 Next »

Poniższy szablon należy odpowiednio uzupełnić.

  • Układ należy zachować (z dopuszczeniem minimalnych modyfikacji).
  • Opis nie powinien przekraczać 10 stron przeciętnego ekranu laptopa.
  • W razie potrzeby należy założyć podstrony (na końcu z rozdziałem "Co dalej?" i odnośnikiem do kolejnego rozdziału dokumentacji).
  • Język opisu - polski. W sytuacji, gdy zasadnicza dokumentacja usługi ma być po angielsku, w tym rozdziale powinny znaleźć się podstawowe informacje pozwalające zorientować się w zaletach usługi i zgrubnie w wymaganych krokach do jej uruchomienia.
  • Uprawnienia do odczytu strony (Tools/Restrictions) powinny być ustawione na "Confluence-users" w trakcie pisania dokumentacji, inaczej będzie widoczna od razu dla osób niezalogowanych.
  • Pytania dotyczące systemu dokumentacji: Hubert Siejkowski,
  • Pytania dotyczące Podręcznika Użytkownika: Unknown User (plgfilocha).

Wstawianie odnośników do innych stron podręcznika

Przy wstawianiu linków do stron wewnętrznych Podręcznika użytkownika (np. certyfikat="Aplikowanie, rejestracja i użycie certyfikatu"' założenie konta="Zakładanie konta w portalu"; Pomoc="Gdzie szukać pomocy") należy w trybie edycji strony:

  • wpisać tekst, pod który będzie podpięty link
  • zaznaczyć tekst
  • wstawić link (Ctrl+K lub ikona Link na pasku narzędzi)
  • wybrać opcję Search z lewej strony okna Insert Link
  • w pasku po prawej wpisać tytuł strony (lub zacząć wpisywać tytuł i wybrać właściwą stronę z pojawiających się podpowiedzi)
  • zatwierdzić wybraną stronę opcją Insert w prawym dolnym rogu

Efekt powyższego opisu można zobaczyć klikając lewym klawiszem myszki (w trybie edycji strony) na dowolny link w tym oknie informacji. Pojawi się pole, w którym do wyboru będzie opcja Edit, którą klikamy. Pojawi się okno Edit link, z aktywnym polem Search i nazwą strony wewnętrznej podręcznika.


LINKI ZEWNĘTRZNE

Linki zewnętrzne np. do strony PL-Grid wstawiamy w oknie Insert Link (Ctrl+K) w opcji Web Link.

 

Krótki opis usługi

Usługa rimrock pozwala na zarządzanie procesami i zadaniami na infrastrukturze obliczeniowej za pomocą interfejsów REST. Może być wykorzystana przez dostawców usług dziedzinowych lub zaawansowanych użytkowników do uruchamiania i monitorowania procesów lub zadań na infrastrukturze poprzez delegację certyfikatu proxy użytkownika. Certyfikat proxy można otrzymać z ramach uwierzytelnienia z serwerem OpenID lub wygenerować ręcznie (np. za pomocą polecenia voms-proxy-init). Udostępniane metody REST obejmują:

  • Zarządzanie procesami (szczegóły) dostarcza pojedynczą metodę za pomocą której możemy uruchamiać proste polecenia na wybranej maszynie dostępowej. Przykładowo, chcąc dowiedzieć się jakie moduły oprogramowania są dostępne na maszynie zeus.cyfronet.pl należy uruchomić polecenie module available. Można to zrobić logując się na maszynę za pomocą ssh i wykonać wspomniane polecenie. Dzięki rimrock zadanie to można wykonać za pomocą metody REST przekazując nazwę hosta, polecenie oraz certyfikat proxy użytkownika na rzecz którego polecenie zostanie wykonane. Rezultat działania wybranego polecenia zostanie zwrócony wraz z odpowiedzią na żądanie wykonania polecenia.

 

  • Zarządzanie interaktywnymi procesami (szczegóły) umożliwia uruchomienie interaktywnego procesu na zdalnej maszynie dostępowej i systematyczne dosyłanie interpretowanego kodu jednocześnie pobierając rezultaty działania procesu. Przykładowym interaktywnym procesem może być interpreter pythona. Ten tryb w odróżnieniu od zarządzania procesami opisanym w poprzednim punkcie pozwala na wykonanie wielu poleceń przez ten sam proces.

 

  • Zarządzanie zadaniami (szczegóły) pozwala na zarządzanie pełnym cyklem zadań urychamianych na infrastrukturze obliczeniowej. Możemy więc zlecić zadanie, obserwować status jego wykonania lub je anulować. Można też pobrać status wszyskich zadań danego użytkownika jednocześnie.

Szczegóły dotyczące adresów oraz formatu wiadomości interfejsów REST znajdują się na dedykowanych stronach usługi, a linki do tych stron znajdują się w każdym z powyższych punktów.

Aktywowanie usługi

Aby skorzystać z usługi należy, oprócz samej usługi rimrock, aktywować następujące usługi (wymagane jest posiadanie konta infrastruktury PL-Grid):

 

Ograniczenia w korzystaniu (podsekcja opcjonalna)

Tutaj wpisujemy specjalne zasady korzystania z usługi jeśli takowe są np. konieczność ustawienia grantu domyślnego, zakaz uruchamiania intensywnych zadań na UI itp. Jeśli takowych nie ma to należy tę podsekcję usunąć.

Pierwsze kroki

Koniecznie z przykładowymi zrzutami ekranu lub fragmentami kodu.

Zaawansowane użycie

Ewentualnie jako osobny podrozdział.

Gdzie szukać dalszych informacji?

Strony zewnętrzne (jeśli są), odnośnik do helpdesku lub strony dokumentacji o pomocy.

Można też dodać sekcję "Co dalej?" ze wskazaniem (odnośnikiem) do dalszej części dokumentacji, o ile jest wymagana.

 

 

 

  • No labels