You are viewing an old version of this page. View the current version.

Compare with Current View Page History

« Previous Version 5 Next »

Co wybrać?

Użytkowników korzystających z zasobów projektu poprzez UNICORE zachęcamy do pracy w środowisku graficznym wbudowanym w podstawowe oprogramowanie (UNICORE Rich Client). Użytkowników gLite oraz osoby szukające środowisk do złożonych symulacji zapraszamy do korzystania z narzędzi, o których piszemy w tym rozdziale. Sukcesywnie będziemy dodawać kolejne.

Migrating Desktop

Migrating Desktop to przyjazny użytkownikowi interfejs graficzny, umożliwiający łatwe korzystanie z zasobów projektu PL-Grid.

Migrating Desktop jest zaawansowanym interfejsem graficznym zaprojektowanym w taki sposób, aby przypominał dobrze znane użytkownikowi systemy ‘okienkowe’ (jak np. Linux czy Windows). Intuicyjny interfejs użytkownika pozwala na łatwy dostęp do zasobów infrastruktury obliczeniowej umożliwiając m.in. zarządzanie plikami użytkownika oraz obsługę zadań (począwszy od definiowania i zlecania, poprzez monitorowanie stanu, po wizualizację wyników)

Wśród licznych wbudowanych narzędzi wyróżnić można Grid Commander – przyjazny użytkownikowi menadżer plików wzorowany na popularnych programach typu Midnight Commander, czy też Total Commander. Spersonalizowane środowisko pracy dostępne jest niezależnie od lokalizacji użytkownika czy typu jego terminala – Migrating Desktop dostarczany jest jako aplikacja sieciowa.

Środowisko Migrating Desktop umożliwia:

  • uruchamianie aplikacji bez konieczności jej instalowania (aplikacja sieciowa)
  • dostęp do spersonalizowanego środowiska pracy niezależnie od lokalizacji użytkownika
  • proste definiowanie, zlecanie, śledzenie stanu i wizualizację wyników zadań przy użyciu przejrzystych komponentów graficznych.
  • intuicyjne zarządzanie danymi

Migrating Desktop – Okno główne

Wszystkich użytkowników zachęcamy do zapoznania się z przygotowanym szkoleniem, pokazującym krok po kroku obsługę i funkcjonalność środowiska, dostępnym on-line Dodatkowe informacje o środowisku Migrating Desktop znaleźć można także na stronach produktu http://desktop.psnc.pl .

QCG-Icon

QCG-Icon jest lekką aplikacją napisaną specjalnie dla platformy Windows (począwszy od wersji 0.5 wspieranym systemem jest również MAC OSX), mającą na celu udostępnianie wybranych aplikacji zainstalowanych na zasobach obliczeniowych projektu PL-Grid, a dostępnych poprzez usługi QosCosGrid. Przy tworzeniu aplikacji położono szczególny nacisk na to by korzystanie aplikacji zainstalowanej „w gridzie” było tak intuicyjne jak korzystanie z aplikacji zainstalowanych lokalnie. Lista wspieranych aplikacji dostępna jest tutaj. W przyszłości planujemy udostępnić za pomocą programu QCG-Icon kolejne aplikacje. W celu zapoznania się z filozofią działania QCG-Icon polecamy zapoznać się z demonstracyjnym filmem (2:33s). Aplikacji QCG-Icon poświęcona jest osobna strona podręcznika.

Przykładowe uruchomienie obliczeń w Matlabie przez QCG-Icon

UNICORE Rich Client

UNICORE Rich Client (URC) jest graficznym klientem systemu UNICORE. Umożliwia on łatwe przygotowanie zadań i wysłanie ich do wykonania na Gridzie.
Za pośrednictwem URC uruchomić można każdą aplikację udostępnioną na zdalnym systemie, przy czym część programów posiada dedykowany interfejs graficzny.

Graficzny klient systemu UNICORE umożliwia:

  • Przygotowanie i uruchomienie zadań na Gridzie;
  • Pobranie wyników;
  • Pracę z plikami związanymi z zadaniem (np. ich edycję);
  • Zmianę zasobów, z którymi zadanie jest wykonywane;
  • Przesłanie plików do zdalnej przestrzeni dyskowej (ang. storage);
  • Projektowanie i uruchamianie kaskad zadań (ang. workflows);
  • Wybranie grantu wykorzystywanego do obliczeń;
  • Pracę zespołową - wspólny katalog plików dla zdefiniowanego zespołu.

Dokładniejszy opis systemu UNICORE, w tym jego graficznego klienta, znaleźć można w Podręczniku, w rozdziale dedykowanym środowisku UNICORE.
Zachęcamy również do skorzystania ze szkolenia on-line: System UNICORE w obliczeniach gridowych, na które można zapisać się za pośrednictwem Portalu. 

Vine Tookit

Vine Tookit – jest modułowym, rozszerzalnym zestawem bibliotek wraz z aplikacjami webowymi ułatwiającymi dostęp do rożnych zasobów obliczeniowych oraz serwerów danych. Dzięki integracji z Liferay, Adobe Flex oraz BlazeDS, oferuje zaawansowane interfejsy użytkownika poprzez przeglądarkę internetową.

Główne cechy:

  • Łatwy dostęp do zasobów obliczeniowych (portal www na porcie 80, brak problemów z firewall, wystarczy przeglądarka www ze wsparciem Adobe Flash oraz Java w przypadku chęci skorzystania z dostępu SSH w poziomu portalu)
  • Uproszczone zarządzanie certyfikatami użytkownika (możliwość wykorzystania certyfikatów PL-Grid)
  • Centralny dostęp do szeregu zasobów obliczeniowych oraz serwerów danych (użytkownik nie musi pamiętać nazw hostów oraz kont logowania)
  • Ułatwienie zarządzania danymi – akcje zarządzania danych są wykonywane automatycznie (wejścia oraz wyjścia zadań, łatwe ściąganie wyników na lokalną maszynę – File Manager)
  • Ułatwienia przy uruchamianiu zadań dla danej aplikacji – formularz parametrów, łatwe zlecanie zadania, kontrola stanu, progress bar
  • Dynamiczna wizualizacja wyników (wykresy z funkcją powiększania)
  • Wsparcie dla pracy grupowej – możliwość publikowania wyników na portalowym wiki oraz dash board w ramach danej społeczności
  • Możliwość wyszukiwania informacji dla obliczanego przypadku w zależności od powiązanych tagów

Instrukcja użytkowania:

VineToolkit – przykładowe zadanie

  • No labels