Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

...

Co trzeba zrobić, aby móc korzystać z zasobów projektu? 

Section
Column
width400px

Image RemovedImage Added

Column

Aby korzystać z zasobów PL-Gridu trzeba posiadać konto użytkownika. Szczegółowy opis, co należy zrobić, aby je założyć zamieszczono w następnym rozdziale podręcznika.

Mając konto, należy wystąpić o tzw. certyfikat. Certyfikat jest specjalnym plikiem identyfikującym użytkownika w Infrastrukturze PL-Grid. Certyfikat zawiera klucz publiczny oraz dane użytkownika, potwierdzone przez centrum certyfikacji działające na rzecz PL-Grid. Gotowy certyfikat jest podłączany do zadań obliczeniowych, a także służy do logowania się na różne strony projektu bez konieczności podawania hasła. Procedurze wystawiania certyfikatu poświęcony jest osobny rozdział podręcznika.

Następnym krokiem jest uzyskanie grantu obliczeniowego. Grant obliczeniowy upoważnia do wykorzystania określonych zasobów (przeważnie "procesoro-godziny") przez użytkownika lub grupę badawczą. Do rozpoczęcia obliczeń zazwyczaj wystarcza tzw. grant osobisty, przyznawany bez dodatkowych formalności.

Z przyznanym grantem można zacząć prowadzić obliczenia. Najpierw należy wybrać sposób dostępu do zasobów projektu, czyli przy pomocy jakiego oprogramowania będziemy zlecali uruchamianie obliczeń, przesyłali i odbierali dane. Zasadniczo, do wyboru są trzy systemy (middleware): gLite i UNICORE i QoSCoSGrid oraz szereg dodatkowych narzędzi dedykowanych różnym dziedzinom nauki i ułatwiających prowadzenie obliczeń .

Dostęp przez gLite stosowany jest od wielu lat w środowisku gridowym, szczególnie przez naukowców skupionych wokół CERN i zagadnień fizyki wysokich energii. Wymaga pewnej znajomości systemu Linux, a większość poleceń wydaje się w trybie tekstowym. UNICORE wydaje się być bardziej przyjaznym rozwiązaniem dla początkujących użytkowników. Zadania zleca się w większości w trybie graficznym, przez aplikację działającą pod Windows/UNIX/Mac. Od niedawna dostępne są także różne zaawansowane rozwiązania, takie jak wirtualne laboratoria, interfejsy graficzne do złożonych symulacji (Migrating Desktop, QCG-Icon) lub bezpośredni dostęp do systemów kolejkowych w niektórych ośrodkach.

...