Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

...

Column

Zlecanie i kontrolowanie zadań w infrastrukturze PL-Grid odbywać się może w zależności od preferencji i przyzwyczajeń użytkownika z wykorzystaniem różnych klientów.

Podstawowymi narzędziami dostępowymi QosCosGrid są klient graficzny tekstowy (QCG-SimpleClient) oraz narzędzie graficzne (QCG-IconNow).


 

Table of Contents

QCG-SimpleClient (klient tekstowy)

...

Dla wygody użytkowników QCG-SimpleClient zainstalowany jest ma maszynach dostępowych do infrastruktury QCG.

Maszyny dostępowe QCG

Dla wygody użytkowników klient usługi QCG-Broker zainstalowany został na ogólnodostępnych (dla użytkowników infrastruktury QCG) maszynach.
Jednocześnie, maszyny dostępowa QCG udostępniają przestrzeń dyskową poprzez protokół gridFTP.Przestrzeń ta może być wykorzystana zarówno do przechowywania plików wejściowych, jak i wyników eksperymentów.

Użytkownik i hasło dla wszystkich maszyn dostępowych są takie same jak w portalu PL-Grid. Dostęp do maszyn QCG jest poprzez usługe SSH.

...

Image Added


QCG-Now (klient graficzny)

QCG-Now jest prostą w użyciu aplikacją "desktopową" umożliwiającą zlecanie zadań obliczeniowych na zasoby PL-Grid wprost z komputerów osobistych. Poprzez QCG-Now możliwe jest zlecanie zadań obliczeniowych wykorzystujących popularne pakiety oprogramowania dostępne w infrastrukturze PLGrid, w tym Gaussian, MATLAB, NAMD, R, Abinit, Abaqus. QCG-Now umożliwia także uruchamianie skryptów stworzonych w BASH'u lub Python'ie. Aplikacja dostępna jest na systemy operacyjne Windows, Linux oraz MacOS.

(Aplikacja QCG-Now rozwijana jest w ramach prac własnych przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe).  

Więcej informacji dostępne jest na stronie domowej oprogramowania.

Image AddedImage Added

Portale dziedzinowe

Nanotechnology-Gateway

Środowisko portalowe dla naukowców z dziedziny nanotechnologii – Nanotechnology Gateway. Aktualna wersja zintegrowana jest z aplikacjami ABINIT, Quantum Espresso oraz NAMD i NW-Chem a jej podstawową funkcjonalnością jest przygotowywanie danych wejściowych, zlecanie zadań do rozproszonych systemów komputerowych, monitorowanie stanu i kontrolowanie symulacji, przetwarzanie i analiza rezultatów, przechowywanie i archiwizacja danych. Oprócz tego dostępne są w pełni zautomatyzowane operacje na danych, jak ich przenoszenie, konwersja, przetwarzanie oraz wizualizacja. Najbardziej zaawansowaną częścią portalu jest klient aplikacji ABINIT. Pakiet oprogramowania do symulacji ABINIT pozwala między innymi na rozwiązywanie następujących problemów: wyznaczanie energii całkowitej, gęstości ładunkowych oraz struktury elektronowej układów kwantowo-mechanicznych (elektrony, jądra atomowe) w oparciu o założenia teorii funkcjonału gęstości (pseudopotencjały oraz bazę fal płaskich).

Image Added

Code Block
ssh plgpiontek@qcg.man.poznan.pl

 

Lista maszyn dostępowych do infrastruktury QosCosGrid

OśrodekPCSS, PoznańWCSS, WrocławCyfronet, KrakówICM, Warszawa
Maszyna

qcg.man.poznan.pl

moss.man.poznan.pl

ui.plgrid.wcss.wroc.plzeus.cyfronet.plui.grid.icm.edu.pl
Port dostępowy22222222
KeyFS*taktaktaktak
KeyFS domyślnie aktywnytaktaktaktak
Komentarz    
Zgłaszanie problemów

helpdesk.plgrid.pl

 helpdesk@plgrid.pl

Info
titleKeyFS

System keyFS umożliwia dostęp do certyfikatu i klucza na maszynach dostępowych bez konieczności wgrywania go tam i dodatkowego konfigurowania środowiska QCG.

System keyFS można właczyć jednorazowo poleceniem "creds keyfs" i wyłączyć polecniem "creds local".

Na stałe sytem keyFS można włączyć poleceniem:

echo "which creds > /dev/null 2>&1; [[ \$? -eq 0 ]] && creds keyfs" >> .bashrc

Przy wyłączonym systemie keyFS dla poprawngo działania klienta QCG konieczna jest jego konfiguracja.

 

 

Image Removed

 

QCG-Icon (klient graficzny)