Pozycja <valueName>, np. <valueName>Latitude</valueName>, opisuje rodzaje kolumn. Nazwy rodzajów kolumn są ściśle zdefiniowane i mogą występować tylko nazwy poniżej podane. W zależności od rodzaju kolumn inaczej jest plik CSV interpretowany i inne wartości mogą występować w pozycjach <format> i <correction>.

Year

Month

Day

Hour

Minute

Second

Czyta odpowiednie składowe daty i czasu trzymane w osobnych kolumnach. Pozycja <format> jest ignorowana. Pozycje Year, Month, Day, Hour i Minute są czytane jako liczby całkowite. Pozycja Second jest czytana jako liczba stałoprzecinkowa. Rok może być zapisywana na dwóch lub czterech cyfrach. Jeżeli jest zapisywany na dwóch cyfrach to wartość mniejsza niż 50 jest traktowana jako rok w XXI w, np. 13 będzie 2013, natomiast wartość większa niż 50 jako wartość w XX w, np 81 będzie 1981.  Pozycja <correction> jest ignorowana.

DateTime

Czyta datę i czas w postaci zdefiniowanej w pozycji <format>, zawierającej wyrażenia %Y - rok, %m - miesiąc , %d - dzień, %jd - dzień roku, %H - godzina, %M - minuta, %S - sekunda, %us - mikrosekunda, %ms - milisekunda, %ds – dziesiętna cześć sekundy, np. <format>%Y-%m-%dT%H:%M:%S.%ds</format>. Definicja ta może wystąpić wielokrotnie z innym formatem, jeżeli chcemy np. aby składniki czasu i daty (np. rok, miesiąc, dzień, godzina, itd.) były wypisywane w osobnych kolumnach.  Pozycja <correction> jest ignorowana. 

Date

Czyta datę w postaci zdefiniowanej w pozycji <format>, zawierającej wyrażenia %Y - rok, %m - miesiąc , %d - dzień, %jd - dzień roku.  Pozycja <correction> jest ignorowana. 

Time

Czyta czas w postaci zdefiniowanej w pozycji <format>, zawierającej wyrażenia %H - godzina, %M - minuta, %S - sekunda, %us - mikrosekunda, %ms - milisekunda, %ds – dziesiętna cześć sekundy.

Latitude

Czyta wartość długości geograficznej w postaci zdefiniowanej w pozycji <format>, gdzie format jest taki sam jak w funkcji C scanf dla liczb rzeczywistych:

%le – liczba zmiennoprzecinkowa w zapisie naukowym (1.2345e+2),

%lf – liczba zmiennoprzecinkowa typu double w zapisie dziesiętnym (123.45).

Pozycja <correction> jest ignorowana.

Longitude

Czyta wartość szerokości geograficznej w postaci zdefiniowanej w pozycji <format>, gdzie format jest taki sam jak w funkcji C scanf dla liczb rzeczywistych:

%le – liczba zmiennoprzecinkowa w zapisie naukowym (1.2345e+2),

%lf – liczba zmiennoprzecinkowa typu double w zapisie dziesiętnym (123.45).

Pozycja <correction> jest ignorowana.

Depth

Zgodnie z definicja QuakeML wyświetlana wartość jest głębokością liczoną od poziomu morza liczoną w metrach. W przypadku głębokości od ustalonego poziomu gruntu, należy zdefiniować <DepthOffset>.  Głębokość jest czytana w postaci zdefiniowanej w pozycji <format>, gdzie format jest taki sam jak w funkcji scanf dla liczb rzeczywistych:

%le – liczba zmiennoprzecinkowa w zapisie naukowym (1.2345e+2),

%lf – liczba zmiennoprzecinkowa typu double w zapisie dziesiętnym (123.45).

Pozycja Depth powinna być w metrach. Jeżeli jest podana w innych jednostkach, to należy ostawić w polu <correction> odpowiednią wartość, która będzie wymnażana przez pola kolumny. Np. jeżeli wartości depth są w kilometrach należy ustawić przelicznik  <correction>1000.0 </correction> a jednocześnie. Głębokość powinna być liczona od poziomu morza w górę, tj głębokości poniżej poziomu morza powinne być ujemne. Jeżeli jest inaczej, należy to skorygować przez ujemną wartość <correction>. W przypadku, gdy głębokość nie jest liczona od poziomu morza należy odpowiednio ustawić wartość <DepthOffset> w metrach.  

Region

Czyta wartość tekstową regionu. UWAGA! Może się różnić od regionu zdefiniowanego przy wywołaniu SWIP5 i wartość ta nie zmienia regionu opracowań. Tekst ten jest dopisywany do origin w QuakeML. Pozycje <format> i <correction> są ignorowane.

Magnitude

Czyta magnitudę lub energię typu zdefiniowanego w pozycji <format>, np. <format>Mw</format>. W przypadku energii powinna być tam nazwa <format>Energy</format>. W przypadku gdy typ magnitudy jest zdefiniowany we wcześniejszej kolumnie (patrz MagnitudeType) zamiast typu magnitudy podaje sie znak %, tj. <format>%</format>. Pozycja <correction> jest mnożona przez wartość magnitudy. Standardowo powinna wynosić 1..

MagnitudeType

Kolumna opisująca rodzaj magnitudy. Kolumna ta powinna poprzedzać kolumnę z magnitudami (patrz Magnitude). Pozycje <format> i <correction> są ignorowane.

X

Czyta wartość X położenia w lokalnym układzie współrzędnych w metrach w postaci zdefiniowanej w pozycji <format>, gdzie format jest taki sam jak w funkcji C scanf dla liczb rzeczywistych:

%le – liczba zmiennoprzecinkowa w zapisie naukowym (1.2345e+2),

%lf – liczba zmiennoprzecinkowa typu double w zapisie dziesiętnym (123.45).

Wartości XYZ są przeliczane na współrzędne geograficzne zgodnie z konfiguracja regionu SWIP5. Jeżeli X jest podane w innych jednostkach niż metry, to należy ustawić w polu <correction> odpowiednią wartość, która będzie wymnażana przez pola kolumny. Np. jeżeli wartości wartości X są w kilometrach należy ustawić  <correction>1000</correction>.

Y

Czyta wartość Y położenia w lokalnym układzie współrzędnych w metrach w postaci zdefiniowanej w pozycji <format>, gdzie format jest taki sam jak w funkcji C scanf dla liczb rzeczywistych:

%le – liczba zmiennoprzecinkowa w zapisie naukowym (1.2345e+2),

%lf – liczba zmiennoprzecinkowa typu double w zapisie dziesiętnym (123.45).

Wartości XYZ są przeliczane na współrzędne geograficzne zgodnie z konfiguracja regionu SWIP5. Jeżeli Y jest podane w innych jednostkach niż metry, to należy ustawić w polu <correction> odpowiednią wartość, która będzie wymnażana przez pola kolumny. Np. jeżeli wartości Y są w kilometrach należy ustawić  <correction>1000</correction>.

Z

Czyta wartość Z położenia w lokalnym układzie współrzędnych w metrach w postaci zdefiniowanej w pozycji <format>, gdzie format jest taki sam jak w funkcji C scanf dla liczb rzeczywistych:

%le – liczba zmiennoprzecinkowa w zapisie naukowym (1.2345e+2),

%lf – liczba zmiennoprzecinkowa typu double w zapisie dziesiętnym (123.45).

Wartości XYZ są przeliczane na współrzędne geograficzne zgodnie z konfiguracja regionu SWIP5. Jeżeli Z jest podane w innych jednostkach niż metry, to należy ustawić w polu <correction> odpowiednią wartość, która będzie wymnażana przez pola kolumny. Np. jeżeli wartości Z są w kilometrach należy ustawić  <correction>1000</correction>.

ID

Czyta ciąg znaków tekstowo-numerycznych opisujących publicID wstrząsu. W pozycji <format> jest trzymany sposób tworzenia publicID z czytanego tekstu, np. gdy w kolumnie jest numer „12345” a format jest zdefiniowany <format>smi:igf.edu.pl/Ziemowit#%s</format>, to w miejsce „%s” wpisywane są wczytywane znaki i ID będzie wtedy smi:igf.edu.pl/Ziemowit#12345. Pozycja <correction> jest ignorowana. Wskazane jest aby Kolumna ID była w pliku CSV na początku.

Comments

Czyta teksty z kolumny i umieszcza w komentarzach do zjawiska (pole Comment w QuakeML). Może być kilka kolumn oznaczonych jako Comments. Pozycja <format> jest ignorowana. Pozycja <correction> jest ignorowana.

SourceOfInformation

Czyta kolumnę z tekstem opisującym źródło informacji o wstrząsie. Pozycje <format> i <correction> są ignorowane. Informacja ta jest dopisywana do origin.

Ignore

Dana kolumna będzie ignorowana. Jeżeli jest jakaś niezdefiniowana w pliku konfiguracyjnym kolumna w pliku CSV to generowane jest ostrzeżenie. Pozycja <format> jest ignorowana. Aby nie pojawiało się ostrzeżenie to wszystkie kolumny z danymi nieistotnymi przy imporcie powinny być zdefiniowane jako Ignore. Pozycje <format> i <correction> są ignorowane.

  • No labels