Użytkowników korzystających z zasobów projektu poprzez UNICORE zachęcamy do pracy w środowisku graficznym wbudowanym w podstawowe oprogramowanie (UNICORE Rich Client). Użytkowników gLite oraz osoby szukające środowisk do złożonych symulacji zapraszamy do korzystania z narzędzi, o których piszemy w tym rozdziale. Sukcesywnie będziemy dodawać kolejne.

 

QCG-Icon

QCG-Icon jest lekką aplikacją napisaną specjalnie dla platformy Windows (począwszy od wersji 0.5 wspieranym systemem jest również MAC OSX), mającą na celu udostępnianie wybranych aplikacji zainstalowanych na zasobach obliczeniowych projektu PL-Grid, a dostępnych poprzez usługi QosCosGrid. Przy tworzeniu aplikacji położono szczególny nacisk na to by korzystanie aplikacji zainstalowanej „w gridzie” było tak intuicyjne jak korzystanie z aplikacji zainstalowanych lokalnie. Lista wspieranych aplikacji dostępna jest tutaj. W przyszłości planujemy udostępnić za pomocą programu QCG-Icon kolejne aplikacje. W celu zapoznania się z filozofią działania QCG-Icon polecamy zapoznać się z demonstracyjnym filmem (2:33s). Aplikacji QCG-Icon poświęcona jest osobna strona.

Przykładowe uruchomienie obliczeń w Matlabie przez QCG-Icon

UNICORE Rich Client

UNICORE Rich Client (URC) jest graficznym klientem systemu UNICORE. Umożliwia on łatwe przygotowanie zadań i wysłanie ich do wykonania na infrastrukturze PL-Grid.
Za pośrednictwem URC uruchomić można każdą aplikację udostępnioną na zdalnym systemie, przy czym część programów posiada dedykowany interfejs graficzny.

Graficzny klient systemu UNICORE umożliwia:

  • Przygotowanie i uruchomienie zadań na Gridzie;
  • Pobranie wyników;
  • Pracę z plikami związanymi z zadaniem (np. ich edycję);
  • Zmianę zasobów, z którymi zadanie jest wykonywane;
  • Przesłanie plików do zdalnej przestrzeni dyskowej (ang. storage);
  • Projektowanie i uruchamianie kaskad zadań (ang. workflows);
  • Wybranie grantu wykorzystywanego do obliczeń;
  • Pracę zespołową - wspólny katalog plików dla zdefiniowanego zespołu.

Dokładniejszy opis systemu UNICORE, w tym jego graficznego klienta, znaleźć można w Podręczniku, w rozdziale dedykowanym środowisku UNICORE.
Zachęcamy również do skorzystania ze szkolenia on-line: System UNICORE w obliczeniach gridowych, na które można zapisać się za pośrednictwem Portalu. 

Vine Tookit

Vine Tookit – jest modułowym, rozszerzalnym zestawem bibliotek wraz z aplikacjami webowymi ułatwiającymi dostęp do rożnych zasobów obliczeniowych oraz serwerów danych. Dzięki integracji z Liferay, Adobe Flex oraz BlazeDS, oferuje zaawansowane interfejsy użytkownika poprzez przeglądarkę internetową.

Główne cechy:

Instrukcja użytkowania:

VineToolkit – przykładowe zadanie

Platforma Wsparcia e-Nauki - GridSpace

GridSpace jest platformą służącą do tworzenia eksperymentów in silico z użyciem zasobów
udostępnianych przez polskie i europejskie centra obliczeniowe. Do głównych cech platformy można zaliczyć:

Instrukcja użytkownika oraz szereg tutoriali jest dostępny na głównej stronie http://gs2.plgrid.pl.