You are viewing an old version of this page. View the current version.

Compare with Current View Page History

« Previous Version 6 Next »

Skrót najważniejszych informacji o Infrastrukturze w encyklopedycznym skrócie.

Afiliacja:

Służy do zdefiniowania powiązania użytkownika z nauką polską. Użytkowanie zasobów w ramach Infrastruktury PLGrid umożliwia się tylko osobom, które działają i prowadzą badania na rzecz rozwoju polskiej nauki. Afiliacja podlega weryfikacji, stąd istnieje potrzeba ustalenia z jakiej jednostki naukowej wywodzą się użytkownicy.

Powiązane: Afiliacje

Baza nauka-polska.pl:

Baza http://www.nauka-polska.pl/  to najstarsza baza danych Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego. W tej bazie istnieje możliwość odnalezienia numeru OPI danego naukowca oraz sprawdzenie afiliacji. Z bazy korzysta zespół Centru Operacyjnego PLGrid do weryfikacji afiliacji. 

Certfikaty:

Stanowią poświadczenie tożsamości użytkownika i umożliwiają dostęp do usług oraz do samego portalu bez konieczności każdorazowego podawania loginu oraz hasła. Certyfikat jest dołączany jest również do zadań obliczeniowych,

Użytkownikom PL-Gridu certyfikat mogą wystawić dwa centra certyfikacji (ang. Certification Authority, CA):

  • Simple CA (http://plgrid-sca.wcss.wroc.pl), Certyfikat osobisty podpisany przez Simple CA uznawany jest tylko w ramach infrastruktury obliczeniowej PL-Gridu. Certyfikat jest ważny przez 1 rok.
  • Polish Grid CA (https://plgrid-ca.pl). Certyfikat osobisty podpisany przez Polish Grid CA uznawany jest w ramach infrastruktury obliczeniowej PL-Gridu oraz potencjalnie w innych europejskich infrastrukturach gridowych uznających certyfikaty wydawane przez centra certyfikacji zrzeszone w EUGridPMA (http://www.eugridpma.org/).
     

Powiązane: Certyfikaty

Help Desk:

 Platforma, poprzez którą Użytkownicy zgłaszają swoje problemy i zapytania. Zgłoszenia są obsługiwane przez ekspertów z poszczególnych dziedzin, którzy są proceduralnie zobowiązani do reakcji nie dłuższej niż 24h. 

Grant:

W ramach Infrastruktury jest to umowna nazwa na porozumienie między użytkownikiem a poszczególnymi ośrodkami w kwestii negocjacji zasobów obliczeniowych. Grant określa parametry oraz specyfikę zasobów dostarczanych Użytkownikom oraz zawiera gwarancje na uzyskanie zasobów. W zależności od rodzaju grantu,  w niektórych przypadkach wymagane jest jego rozliczenie tj. przedstawienie efektów obliczeń zrealizowanych z pomocą zasobów, które obejmuje. Tymi efektami są publikacje w czasopismach naukowych.

Wnioskowanie o granty odbywa się poprzez system e-Grant.

Grant testowy:

Podstawowym celem istnienia tego grantu jest możliwość testowania Infrastruktury PLGrid (klastry, middleware'y, oprogramowanie), bez potrzeby zakładania grantu właściwego. Umożliwia to szybki dostęp do zasobów, w ramach których można następnie wypracować sobie model organizacji pracy i zapoznania się z możliwościami Infrastruktury. W konsekwencji ułatwi to precyzowanie parametry grantów właściwych. Jest również przydatny dla aktywnych użytkowników, chcących np. przetestować pracę na innych klastrach, czy wykonywać małe obliczenia nie związane z tematyką posiadanego grantu właściwego. Nie wymaga on również rozliczenia, ale jeśli Użytkownik jest wyraża chęć jego rozliczenia, może to zrobić.

 

Grant właściwy: 

To grant szczególnie rekomendowany dla użytkowników, którzy potrzebują większą ilość zasobów. W jego ramach wymagane jest założenie Zespołu w portalu PLGrid oraz podanie motywacji dot. zapotrzebowania na daną ilość zasobów. Granty właściwe często podlegają negocjacji z Zarządcą Zasobów (osobą, która odpowiada za przyznawanie zasobów w poszczególnych ośrodkach Infrastruktury). Negocjacje pozwalają oszacować najbardziej optymalną dla potrzeb Zespołu ofertę. 
Grant właściwy podlega również rozliczeniom, polegającym na składaniu okresowych raportów z działalności w grancie oraz dostarczaniu publikacji powstałych przy wsparciu grantu.

 

 

Operator:

Operator Infrastruktury PLGrid odpowiada za komunikację z użytkownikami oraz zapewnienia wsparcia użytkownikom  w ramach platformy Help Desk. Operatorzy obecni są szczególnie w procesie rejestracji oraz aktywacji kont użytkowników.

OPI:

Jest do identyfikator nadawany przez Ośrodek Przetwarzania Informacji osobom pracującym dla nauki polskiej. Na jego podstawie można zidentyfikować afiliację danej osoby.

Opiekun naukowy:


Podopieczny

PLGlogin

Rozliczanie grantów

Zaufany Agent

 

 

 

 

  • No labels