Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

Poniżej znajdują się niezbędne informacje potrzebne do rozpoczęcia pracy w Infrastrukturze PLGrid. Gdyby jakieś pojęcia lub procedury były niejasne, jesteśmy do dyspozycji przez system Helpdesk.

Table of Contents

Najważniejsze informacje

PLGrid to... ogólnopolska infrastruktura informatyczna dla polskich naukowców. 5 największych akademickich ośrodków superkomputerowych w Polsce - z Gdańska, Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia - połączyło swoje zasoby, oddając do dyspozycji użytkowników ponad 2 PetaFlopsy mocy obliczeniowej oraz przestrzeń dyskową przekraczającą 20 PetaBajtów.

Możesz korzystać z infrastruktury jeśli... jesteś naukowo związany z polską uczelnią wyższą lub instytutem badawczym. Wspieramy pracowników naukowych, ale również ich doktorantów, studentów i członków zespołów badawczych.

Użytkownicy korzystają z zasobów PLGrid nieodpłatnie. O ich wielkości decydują nasi eksperci, rozpatrując Twój wniosek.

 

Nasza oferta dla naukowców obejmuje:

Image Added

 

Aby mieć dostęp do Infrastruktury PLGrid, konieczne jest wykonanie kilku kroków. Wszystkie opisane tu procedury wykonywane są w ramach jednego panelu użytkownika w portalu PLGrid.

 

Image Added


Zarejestruj się

W procesie rejestracji prosimy Cię o podanie podstawowych danych, które będą służyć wyłącznie identyfikacji i weryfikacji Twojego konta i zarządzaniu usługami. Możesz posiadać tylko jedno konto.

Wybrane przez Ciebie login i hasło umożliwią dostęp do wszystkich zasobów i usług Infrastruktury PLGrid, a więc do mocy obliczeniowej, przestrzeni przechowywania danych, chmury obliczeniowej, aplikacji naukowych, narzędzi pracy zespołowej, szkoleń oraz systemu Helpdesk. Pamiętaj, by login zaczynał się od przedrostka „plg“.

Zapamiętaj swój login i hasło. Jeśli jednak zdarzy Ci się je zapomnieć, skorzystaj z funkcjonalności „Nie pamiętam hasła“, znajdującej się pod oknem logowania.

Podaj afiliację

W tym miejscu prosimy o określenie Twojego związku z nauką polską. Jest to krok konieczny do uzyskania dostępu do zasobów PLGrid.

Jeśli jesteś zatrudniony w jednostce, w której prowadzisz badania naukowe, Twoją afiliacją będzie ta właśnie jednostka.

Jeśli chcesz korzystać z Infrastruktury a nie jesteś pracownikiem naukowym, musisz podać dane Opiekuna, z którym współpracujesz, np. profesora, kierownika zespołu, promotora itp. Poprosimy go o potwierdzenie Twojej tożsamości.

Jeśli sam pełnisz rolę Opiekuna naukowego, pamiętaj że bierzesz odpowiedzialność za swoich podopiecznych.

Nasi operatorzy robią wszystko, by jak najszybciej zweryfikować podaną przez Ciebie afiliację. Jeśli jednak wymaga ona potwierdzenia ze strony Opiekuna, czas weryfikacji uzależniony jest od szybkości jego reakcji.

Uzyskaj grant testowy

Granty to porozumienia między Użytkownikiem a Infrastrukturą dotyczące parametrów udostępnianych zasobów.

Jeśli Twoje potrzeby obliczeniowe nie są duże lub chcesz wypróbować jak działa Infrastruktura, wystarczy, że na tym etapie uzyskasz tzw. grant testowy. W ten sposób otrzymasz 1000 godzin obliczeniowych oraz 10 GB przestrzeni dyskowej do wykorzystania w ciągu roku na każdym klastrze.

Jeśli Twoje potrzeby okażą się większe, musisz założyć zespół oraz wnioskować o tzw. grant właściwy - przeczytasz o tym nieco niżej.

Aktywuj usługę

Z zasobów można korzystać w sposób tradycyjny (za pośrednictwem bezpośredniego połączenia z superkomputerem) lub za pomocą dedykowanych platform i usług dziedzinowych.

Aby aktywować interesujące Cię usługi, wybierz je z listy, bądź skorzystaj z wyszukiwarki.

Niektóre usługi do poprawnego działania wymagają aktywacji innych usług. Dowiesz się o tym wybierając z katalogu to, co Cię interesuje.

Tutaj znajdziesz Katalog Aplikacji, w którym zebraliśmy usługi dla wszystkich dziedzin nauki.

 

Tip

Dla części użytkowników aktywacja usług to ostatni krok na drodze do korzystania z interesujących ich zasobów. Jeśli jednak potrzebujesz więcej niż to, co oferuje grant testowy, wykonaj 3 kolejne kroki:

 

 

Image Added

Stwórz zespół

Infrastruktura organizuje świadczenie swoich usług wokół zespołów badawczych. Pozwalają one na wspólne obliczenia w ramach grantów oraz współdzielenie przestrzeni dyskowej.

Nie oznacza to, że nie możesz pracować sam - zespół może być jednoosobowy. Po jego utworzeniu, masz możliwość zapraszania kolejnych osób. Możesz też dołączyć do już istniejących zespołów: w panelu użytkownika jednym kliknięciem wyślesz odpowiednie zapytanie do kierownika wybranego zespołu. 

Uzyskaj certyfikat

Aby posiadać pełny dostęp do zasobów PLGrid – np. by móc korzystać z nich za pomocą middleware‘u – należy uzyskać tzw. certyfikat. Jest on specjalnym plikiem, identyfikującym Użytkownika w obrębie Infrastruktury. Jeśli chcesz logować się bez konieczności podawania hasła, zarejestruj certyfikat w przeglądarce. 

Aplikuj o grant właściwy

Do większych obliczeń potrzebny Ci będzie tzw. grant właściwy. Jest on przyznawany wyłącznie zespołom użytkowników. Do wnioskowania o grant właściwy oraz do jego rozliczania uprawniony jest jedynie Kierownik zespołu. Dlatego nawet jeśli pracujesz sam, musisz wcześniej założyć jednoosobowy zespół. Kiedy grant jest już aktywny, mogą z niego korzystać wszyscy członkowie zespołu. Wnioskowanie o grant właściwy odbywa się – podobnie jak reszta procedur – w panelu użytkownika w portalu PLGrid.

Proces uzyskiwania grantu przebiega w kilku krokach:

1. Użytkownik w zakładce GRANTY wypełnia formularz wniosku, gdzie precyzuje potrzebne mu zasoby. Ważna jest deklaracja spodziewanych rezultatów, m.in. publikacji.

2. W zależności od wielkości wnioskowanych zasobów oraz historii grantów zespołu, wniosek może zostać skierowany do rekomendacji przez eksperta dziedzinowego.

3. Operator grantów przydziela zasoby.

4. Grant podlega rozliczeniu nie rzadziej niż co 6 miesięcy. Rozliczanie polega na raportowaniu wyników (publikacji) oraz informowaniu o poziomie satysfakcji ze świadczonych usług.

Co dalej?

Po uzyskaniu grantu testowego lub właściwego należy zdecydować, jak będziemy wykorzystywać Infrastrukturę. W przypadku zlecania naszych obliczeń bądź składowania danych do wyboru mamy kilka narzędzi, zarówno dla osób znających trochę system Linux jak i dla tych, które wolą korzystać z inferfejsów spod systemu Windows lub www. Dla wybranych dziedzin mamy dostępne usługi dziedzinowe w formie portali i należy zapoznać się z ich dokumentacją. Początkującym polecamy okienkowy dostęp przez system UNICORE lub kilka innych specjalizowanych narzędzi do wyboru . Istnieje też możliwość bezpośredniego, tekstowego dostępu do klastrów obliczeniowych przez ssh.

Przygotowaliśmy również zestaw linków do najważniejszych fragmentów Podręcznika Użytkownika: Skrócone adresy do ważniejszych rozdziałów podręcznika.

Last but not least

Mamy nadzieję, że Infrastruktura PLGrid realnie wpłynie na usprawnienie Twoich badań. Rezultaty naukowe w postaci publikacji powstałych przy wsparciu PLGrid powinny być raportowane do Infrastruktury w następujący sposób:

  • w przypadku grantów właściwych - w ramach rozliczeń grantów,
  • w przypadku grantów testowych - przy wykorzystaniu systemu Helpdesk

Prosimy, byś w swoich publikacjach zamieścił/a informację o treści:

"Praca została wykonana z wykorzystaniem Infrastruktury PLGrid" 

lub 

Drogi Użytkowniku,

To jest nieaktualny podręcznik użytkownika. Nowy dostępny jest pod adresem: Nowy Podręcznik użytkownika

Jeśli w swojej pracy badawczej lub na studiach prowadzisz obliczenia, które wymagają dużych mocy obliczeniowych lub dużo miejsca do przechowywania danych i potrzebujesz nowych zasobów — wtedy warto pomyśleć o skorzystaniu z oferty PLGrid. Dzięki niemu zdobędziesz bezpłatny dostęp do infrastruktury obliczeniowej oraz niezbędną pomoc, która pozwoli Ci wygodnie z niej skorzystać.

Co to jest PLGrid? Dlaczego warto z niego korzystać?

PLGrid to ogólnopolska infrastruktura komputerów oraz łączący je system pozwalający na ich efektywne wspólne wykorzystywanie.

W ramach projektu PLGrid pięć ośrodków superkomputerowych w Polsce - w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu kupiło nowoczesne komputery do prowadzenia obliczeń i przechowywania danych. Łącznie infrastruktura dostarcza ponad 20 tysięcy procesorów (rdzeni) Intel oraz AMD oraz 2500 terabajtów przestrzeni dyskowej.

Dzięki temu, że powyższe komputery połączone są w specjalną sieć, tzw. grid, użytkownik nie musi być "przywiązany" do ośrodka, w którym chce prowadzić obliczenia albo przechowywać dane. Ze swojego komputera, w dowolnym miejscu w kraju lub za granicą, zleca wykonanie obliczeń na infrastrukturze PLGrid, a systemy gridowe wybierają odpowiednie maszyny, czyli te najmniej obciążone lub posiadające odpowiednie oprogramowanie.

Infrastruktura powstała w ramach projektu PLGrid, a jej rozwój był kontynuowany w ramach projektu PLGrid Plus oraz PLGrid NG. Oprócz samego sprzętu oferujemy szerokie wsparcie oraz liczne bezpłatne szkolenia.

Kto może zostać użytkownikiem PLGrid?

Użytkownikiem PLGrid może zostać każda osoba prowadząca działalność naukową, związaną z uczelnią lub instytutem naukowym w Polsce. Jeśli jest zarejestrowana w bazie "Ludzie nauki" prowadzonej przez Ośrodek Przetwarzania Informacji - OPI  - wystarczy, że podczas rejestracji poda swój numer. Jeśli osoba nie posiada własnego numeru OPI musi wskazać numer OPI osoby, pełniącej rolę opiekuna naukowego. Nie posiadając numeru OPI własnego lub opiekuna naukowego można nadal korzystać z organizowanych przez PLGrid szkoleń.

Dostępne aplikacje

Na komputerach PLGrid można uruchamiać prawie każdą aplikację, którą da się uruchomić w systemie Linux. Nie oznacza to, że aby korzystać z zasobów PLGrid, trzeba znać się na Linuksie. Wiele zadań można zlecać używając wygodnego systemu graficznego (o czym poniżej).

Info
Spis oprogramowania już udostępnionego lub planowanego w najbliższym czasie do udostępnienia można sprawdzić w usłudze Katalog Aplikacji, prezentującej w jednym miejscu i w jednolity sposób pełną i aktualną ofertę infrastruktury dotyczącą oprogramowania, z podziałem na poszczególne ośrodki, klastry oraz kategorie i dziedziny zastosowania.

Podstawową funkcjonalnością usługi Katalog Aplikacji jest umożliwienie użytkownikom przeszukiwania oferty PLGrid oraz prezentacja szczegółowej informacji o udostępnianych w ramach infrastruktury aplikacjach, ich wersjach oraz instalacjach na konkretnych klastrach.

Więcej informacji nt. Katalogu Aplikacji można znaleźć w osobnym rozdziale oraz w Newsletterze PLGrid...

Jeśli nie widzisz oprogramowania, na którym Ci zależy, lub masz własną aplikację, którą chciałbyś zainstalować, skontaktuj się z działem wsparcia przez specjalną stronę lub po prostu mailem.

 

Co trzeba zrobić, aby móc korzystać z zasobów projektu? 

Info
Poniżej opisaliśmy "pełną" procedurę. Do rozpoczęcia próbnych obliczeń nie trzeba zakładać grantu, a użytkownicy zainteresowani tylko dostępem lokalnym (przez system kolejkowy) mogą pominąć kroki dotyczące certyfikatu. Można też zacząć od razu od przeglądu spisu dotyczącego specyficznych usług dedykowanych wybranym dziedzinom nauki.
  • Aby korzystać z zasobów PLGrid trzeba posiadać konto użytkownika. Szczegółowy opis, co należy zrobić, aby je założyć zamieszczono w następnym rozdziale podręcznika.
  • Następnym krokiem jest uzyskanie grantu obliczeniowego. Grant obliczeniowy upoważnia do wykorzystania określonych zasobów (przeważnie "procesoro-godziny") przez użytkownika lub grupę badawczą. Do rozpoczęcia obliczeń zazwyczaj wystarcza tzw. grant osobisty, przyznawany bez dodatkowych formalności.

Czy korzystanie z zasobów PLGrid jest odpłatne?

...

"This research was supported in part by PLGrid Infrastructure"

...

Publikacje powinny być raportowane do Infrastruktury w ramach rozliczania grantów właściwych, przy wsparciu których powstały, a w przypadku posiadania jedynie grantu osobistego - przez Helpdesk PLGrid.

Co dalej?

...

.

...

Image Removed

...