Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

...

  1. Logujemy się na jeden z serwerów dostępowych PL-Grid.
     

  2. Używając jednego z punktów dostępowych PLATON (patrz tabela Punkty dostępowe PLATON) oraz klucza dostarczanego przez keyfs i dostępnego pod ścieżką /mnt/keyfs/users/<username>/.globus/userkey.pem, nawiązujemy połączenie z usługą:

    sftp -o IdentityFile=/mnt/keyfs/users/<username>/.globus/userkey.pem <platon_access_node>

    gdzie,

    -o IdentityFile to parametr wskazujący klucz prywatny użytkownika,

    <username> to nazwa użytkownika PL-Grid,

    <platon_access_node> to nazwa punktu dostępowego PLATON

    UWAGA: Klucz prywatny użytkownika jest chroniony hasłem ustawionym z poziomu portalu PL-Grid. Program sftp, podczas uwierzytelniania w usłudze, poprosi nas o podanie tego hasła.

  3. Po poprawnym uwierzytelnieniu, program sftp dostarcza standardowego interfejsu w postaci tekstowej konsoli sftp. Domyślnie, bezpośrednio po uzyskaniu dostępu, zdalnym katalogiem roboczym jest katalog domowy użytkownika. Do wyświetlenia listy dostępnych komend służy polecenie help.

...

  1. Logujemy się na jeden z serwerów dostępowych PL-Grid.
     

  2. W katalogu domowym (na serwerze dostępowym PL-Grid) zakładamy katalog pomocniczy, do którego następnie podmontujemy przestrzeń udostępnianą przez usługę PLATON.

    mkdir platon-backup

  3. Używając jednego z punktów dostępowych usługi PLATON (patrz tabela Punkty dostępowe PLATON) oraz klucza dostarczonego przez keyfs i dostępnego pod ścieżką /mnt/keyfs/users/<username>/.globus/userkey.pem, montujemy przestrzeń wystawianą przez usługę w lokalnym katalogu (w tym przypadku w katalogu platon-backup):

    sshfs -o IdentityFile=/mnt/keyfs/users/<username>/.globus/userkey.pem <platon_access_node>:. platon-backup

    gdzie,

    -o IdentityFile to parametr wskazujący ścieżkę do klucza prywatnego użytkownika,

    <username> to nazwa użytkownika PL-Grid,

    <platon_access_node> to nazwa punktu dostępowego usługi PLATON

    UWAGA: Klucz prywatny użytkownika jest chroniony hasłem ustawionym z poziomu portalu PL-Grid. Program sftp, podczas uwierzytelniania w usłudze, poprosi nas o podanie tego hasła.

  4. Po poprawnym zakończeniu powyższego polecenia, przestrzeń udostępniana przez usługę PLATON powinna być dostępna na serwerze dostępowym PL-Grid w katalogu domowym użytkownika w podkatalogu platon-backup.

Zaawansowane użycie

Ewentualnie jako osobny podrozdział.

Gdzie szukać dalszych informacji?

Strony zewnętrzne (jeśli są), odnośnik do helpdesku lub strony dokumentacji o pomocy.

Info
Można też dodać sekcję "Co dalej?" ze wskazaniem (odnośnikiem) do dalszej części dokumentacji, o ile jest wymagana.

...

Dostęp do usługi przez program globus-url-copy

Dostęp do usługi PLATON poprzez protoków GridFTP zapewnia program globus-url-copy. Przykładowy scenariusz użycia może wyglądać tak:

  1. Logujemy się na jeden z serwerów dostępowych PL-Grid.
     

  2. Korzystając z certyfikatu i klucza wystawionego przez keyfs, generujemy tzw. certyfikat proxy, używany przez GridFTP do uwirzytelniania użytkowników:

    grid-proxy-init

    UWAGA: Powyższe polecenie generuje certyfikat proxy bazując na pliku z certyfikatem i kluczem prywatnym użytkownika. Lokalizacja plików z certyfikatem i kluczem, jest ustalana na podstawie wartości zmiennych środowiskowych X509_USER_CERT i X509_USER_KEY, które na węźle dostępowym PL-Grid są automatycznie tak ustawiane żeby wskazywały odpowiednie pliki w wirtualnym systemie plików keyfs.

  3. Domyślnie certyfikat proxy ma ważność 12 godzin. Po wygaśnięciu certyfikatu należy wygenerować nowy. Do sprawdzenia czasu ważności certyfikatu proxy służy polecenie grid-proxy-info.

  4. Do kopiowania plików służy komenda globus-url-copy. Przykładowe przekopiowanie pliku z serwera dostępowego PL-Grid do usługi PLATON może wyglądać tak:

    globus-url-copy file:///etc/issue gsiftp://<platon_access_node>/home/kmd/plgrid-portal/users/<username>/test

    gdzie,

    file:///etc/issue to URL do lokalnego pliu /etc/issue,

    <platon_access_node> to adres jednego z punktów dostępowych PLATON,

    <username> to nazwa użytkownika PL-Grid