Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

 

PODRĘCZNIK DA UŻYTKOWNIKA USŁUGI OPTiCoalMine

 

Table of Contents

 

 

1. Krótki

Info

Poniższy szablon należy odpowiednio uzupełnić.

  • Układ należy zachować (z dopuszczeniem minimalnych modyfikacji).
  • Opis nie powinien przekraczać 10 stron przeciętnego ekranu laptopa.
  • W razie potrzeby należy założyć podstrony (na końcu z rozdziałem "Co dalej?" i odnośnikiem do kolejnego rozdziału dokumentacji).
  • Język opisu - polski. W sytuacji, gdy zasadnicza dokumentacja usługi ma być po angielsku, w tym rozdziale powinny znaleźć się podstawowe informacje pozwalające zorientować się w zaletach usługi i zgrubnie w wymaganych krokach do jej uruchomienia.
  • Uprawnienia do odczytu strony (Tools/Restrictions) mogą byś ustawione na "Confluence-users" w pisania dokumentacji, inaczej będzie widoczna od razu dla osób niezalogowanych.
  • Pytania dotyczące systemu dokumentacji: Hubert Siejkowski,
  • Pytania dotyczące Podręcznika Użytkownika: Unknown User (plgfilocha).

...

Wstawianie odnośników do innych stron podręcznika

Przy wstawianiu linków do stron wewnętrznych Podręcznika użytkownika (np. certyfikat="Aplikowanie, rejestracja i użycie certyfikatu"' założenie konta="Zakładanie konta w portalu"; Pomoc="Gdzie szukać pomocy") należy w trybie edycji strony:

  • wpisać tekst, pod który będzie podpięty link
  • zaznaczyć tekst
  • wstawić link (Ctrl+K lub ikona Link na pasku narzędzi)
  • wybrać opcję Search z lewej strony okna Insert Link
  • w pasku po prawej wpisać tytuł strony (lub zacząć wpisywać tytuł i wybrać właściwą stronę z pojawiających się podpowiedzi)
  • zatwierdzić wybraną stronę opcją Insert w prawym dolnym rogu

Efekt powyższego opisu można zobaczyć klikając lewym klawiszem myszki (w trybie edycji strony) na dowolny link w tym oknie informacji. Pojawi się pole, w którym do wyboru będzie opcja Edit, którą klikamy. Pojawi się okno Edit link, z aktywnym polem Search i nazwą strony wewnętrznej podręcznika.

LINKI ZEWNĘTRZNE

Linki zewnętrzne np. do strony PL-Grid wstawiamy w oknie Insert Link (Ctrl+K) w opcji Web Link.

Info
Pomoc w pisaniu stron w Confluence: https://confluence.atlassian.com/display/DOC/Using+the+Editor

...

opis usługi

Usługa obliczeniowa OPTiCoalMine przeznaczona jest do optymalizacji produkcji w podziemnych kopalniach węgla kamiennego stosujących ścianowy system eksploatacji.

...

- doboru wyposażenia do planowanych wyrobisk.

2. Aktywowanie usługi

Aby korzystać z zasobów obliczeniowych PL-Grid należy założyć konto użytkownika, dostać grant obliczeniowy oraz aktywować niezbędne usługi.

2.1.

...

Zakładanie konta w portalu PL-Grid

Pierwszym krokiem jest rejestracja nowego użytkownika w portalu PL-Grid (portal.plgrid.pl). Dokładny opis rejestracji w portalu można znaleźć w Podręczniku użytkownika PL-Grid. Studenci oraz osoby, które będą wykonywać obliczenia pod opieką już zarejestrowanego użytkownika powinni zaznaczyć w polu 'Typ OPI'  opcję ' Jestem podopiecznym osoby zarejestrowanej w bazie OPI' .

2.2. Uzyskanie certyfikatu Simple CA

Po zalogowaniu się na swoje kontro w portalu PL-Grid, należy wygenerować certyfikat Simple CA (Aplikowanie, rejestracja i użycie certyfikatu). Certyfikat ten należy pobrać i zapisać na lokalnym dysku (warto zapisać go także na dysku przenośnym, tak by mieć do niego dostęp na innych stacjach roboczych). Następnie można zarejestrować certyfikat w używanej przez siebie przeglądarce internetowej. 

2.3. Aktywacja wymaganych usług

Kolejnym krokiem jest aplikowanie o usługi globalne i dostępowe. Podręcznik wyjaśnia, w jaki sposób tego dokonać. Dla potrzeb usługi OPTiCoalMine należy zaaplikować o usługę dostępową Dostęp do klastra ZEUS.

...

2.4. Aktywacja usługi OPTiCoalMine

W celu skorzystania z usługi OPTICoalMine należy zaaplikować na swoim koncie o dostęp do niej, wybierając ją z listy dostępnych usług dziedzinowych.

3. Pierwsze kroki

3.1. Okno startowe usługi

Usługa OPTiCoalMine jest udostępniona w Wirtualnym Laboratorium GridSpace 2 (Rys. 1).

...

  1. Okno 1 - Snippet 1 OPTIMine configuration – kod umożliwiający wprowadzenie nowych ustawień parametrów algorytmu obliczeniowego.
  2. Okno 2 - Input/Output 1 OPTIMine parameters – okno umożliwiające podgląd i edycję wprowadzonych parametrów algorytmu.
  3. Okno 3 - Input/Output 2 OPTIMine input – okno umożliwiające podgląd i edycję danych wejściowych do algorytmu.
  4. Okno 4 - Snippet 2 OPTIMine PBS – okno umożliwiające uruchomienie usługi OPTiCoalMine, uruchomienie kolei PBS na klastrze ZEUS oraz podgląd postępu obliczeń.
  5. Okno 5 - Input/Output 3 OPTIMine works plan – okno umożliwiające podgląd i edycję danych wyjściowych z usługi.

3.2. Przygotowanie danych wejściowych

Aby móc skorzystać z usługi należy przygotować plik .xml o odpowiedniej strukturze (Rys. 3). Można w tym celu wykorzystać opublikowany na stronie usługi w Oknie 3 plik (ściągnięcie jest możliwe poprzez ikonę download file (Rys. 4)).

...

Są one zdeterminowane wewnątrz algorytmu obliczeniowego, natomiast istnieje możliwość ich zmiany, co opisano w sekcji Zaawansowane użycie.

3.3. Uruchomienie obliczeń

Wprowadzenie pliku wejściowego następuje poprzez naciśnięcie ikony Upload file w Oknie 3. Symulacja uruchamiana jest w Oknie 4 przyciskiem Run (Rys. 11).

...

Rys. 11. Uruchomienie obliczeń - Okno 3

3.4. Dane wyjściowe

Wyniki obliczeń prezentowane są w postaci liczbowej (pilk .xml) jak i graficznej (wykres wartości wydobycia w analizowanych miesiącach wraz z wydobyciem planowanym i możliwym odchyleniem – w Oknie 5 (Rys. 12).

...

Rys. 14. Szczegóły pliku obliczeniowego

4. Zaawansowane użycie

W celu przeprowadzenia obliczeń w oparciu o inne, niż domyślne, ustawienia algorytmu obliczeniowego, można dokonać zmiany wybranych parametrów. W tym celu należy nacisnąć w Oknie 1 ikonę Run (Rys. 15).

...