Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

...

Obliczenia są prowadzone w trybie wsadowym, co oznacza, że zadanie, rozumiane  jako dane, obejmujące siatkę obliczeniową, parametry modelu, warunki brzegowe, ustawienia solwera, itd, musi zostać całkowicie zdefiniowane przed rozpoczęciem obliczeń. Użytkownik nie ma możliwości komunikacji z programem Fluent od momentu uruchomienia aż do chwili zakończenia działania. Dlatego wszystkie ustawienia oraz czynności do wykonania, które podczas 'standardowej' interaktywnej pracy najczęściej są podawane za pośrednictwem wyboru poleceń z graficznego menu, muszą zostać zapisane w pliku/plikach sterujących wykonaniem zadania. Można to robić na wiele sposobów; w ramach tego podręcznika podajemy najprostsze metody.

Jedną z charakterystycznych cech wykonywania obliczeń w trybie wsadowym jest konieczność zdefiniowania zadania (rozumianego jako dane, obejmujące siatkę obliczeniową, parametry modelu, warunki brzegowe, ustawienia solwera, itd) przed rozpoczęciem obliczeń. Dane do obliczeń są dostarczane w plikach, w najprostszym przypadku jest to plik z siatką (.msh lub .cas) oraz plik zwierający polecenia sterujące obliczeniami (często nazywany plikiem journal). Przykłady pliku .cas oraz pliku wejściowego journal są dołączone do prezentacji. W kolejnej części tego rozdziału podane zostaną podstawowe informacje o tworzeniu plików sterujących obliczeniami w programie Fluent.

Na początku zakładamyZakładamy, że Użytkownik ma możliwość lokalnego korzystania z programu Fluent w celu przygotowania pliku .cas opisującego model (siatka, ustawienia modelu, warunki brzegowe, itd), W związku z tym zadaniem pliku sterującego, poniżej oznaczanego . W najprostszym przypadku zadaniem poleceń w pliku sterującym, poniżej oznaczanym nazwą inputfile,  będzie wczytanie pliku .cas oraz uruchomienie obliczeń.

Uwaga o pliku inputfile: Plik inputfile może być plikiem 'journal' utworzonym podczas wcześniejszych sesji FLUENTa, lub też plikiem utworzonym za pomocą edytora tekstowego, w którym wpisuje się sekwencję poleceń do wykonania. W każdym przypadku plik ten może zawierać tylko polecenia interfejsu tekstowego.

...

 file/read-case example.cas
 solve/initialize/initialize-flow
 solve/iterate 50
 file/write-data example50.dat
 solve/iterate 50
 file/write-data example100.dat
 exit 

Plik ten opisuje następujące czynności:

  • wczytanie pliku .cas zawierającego opis zadania (tu: example.cas);

  • wykonanie 100 iteracji w dwóch grupach po 50, z zapisaniem wyników do pliku po wykonaniu 50 iteracji.
  • polecenie exit powoduje zakończenie działania Fluenta.
  • ainicjalizacja (standard initialization), inicjalizację hybrydowa (hybrid initialization) jest opisana poleceniem solve/initialize/hyb-initialization;

  • wykonanie 50 iteracji.
  • zapisanie wyników do pliku example50.dat.
  • polecenie exit powoduje zakończenie działania Fluenta.

Uwaga: W zależności od ustawień dokonanych w pliku .cas, oraz od sytuacji, albo obliczenia zostaną przerwane po osiągnięciu kryterium zbieżności (nieosiągając zadanej liczby 50 iteracji), albo zostanie wykonanych 50 iteracjiile kryterium zbieżności zostanie osiągnięte wcześniej, obliczenia zostaną

Niektóre polecenia można zapisywać korzystając z aliasów poleceń, w szczególności powyższy ciąg poleceń można zapisać równoważnie w postaci:

...