Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

...

Usługa PLG-Data pozwala, za pośrednictwem przeglądarki Web, zarządzać swoimi zbiorami danych, zgromadzonymi na zasobach dyskowych Infrastruktury PL-GridPLGrid. Dzięki niej, posługując się swoim zestawem informacji uwierzytelniających (może to być para login-hasło do Infrastruktury PL-GridPLGrid, lub certyfikat p12 załadowany w przeglądarce) można oglądać, pobierać, dodawać, usuwać, współdzielić lub zmieniać nazwy swoich plików i katalogów. Usługa jest zabezpieczona szyfrowanym protokołem HTTPS (na odcinku połączenia komputera użytkownika z portalem usługi) oraz protokołem GridFTP, pomiędzy portalem usługi oraz klastrem obliczeniowym. Zastosowanie tych technik pozwala użytkownikom korzystać z niej w sposób bezpieczny oraz, z punktu widzenia innych współużytkowników Infrastruktury PL-GridPLGrid, ogranicza ich możliwości do zakresu przyznanego przez operatorów zasobów PL-GridPLGrid. Innymi słowy, osoba korzystająca z usługi PLG-Data nie nabywa żadnych uprawnień w dostępie do zbiorów danych, poza tymi, które już posiada i może wykorzystać na inne sposoby (zdalne narzędzia SSH, SCP itp.).

...

Usługa przeznaczona jest dla wszystkich użytkowników zarejestrowanych w Portalu PL-Grid, którzy posiadają aktywne konto na przynajmniej jednym z docelowych klastrów obliczeniowych (patrz notka powyżej), oraz chcieliby zarządzać własnymi plikami zdalnie, za pośrednictwem przeglądarki. Przy wykorzystaniu mechanizmu zespołów PL-GridPLGrid, usługa ta także pozwala w prosty sposób współdzielić np. wyniki badań z innymi współpracownikami w obrębie grup badawczych bądź instytutów.

...

Aby móc użyć usługi PLG-Data, należy spełnić kilka warunków:

  1. posiadać konto PL-Grid PLGrid - w celu otrzymania takiego konta (bezpłatnego dla wszystkich polskich naukowców i ich zagranicznych współpracowników), trzeba udać się na stronę Portalu PL-GridPLGrid a następnie zarejestrować (instrukcja: Rejestracja).
  2. usługa, ze swej istoty, ma sens tylko w przypadku posiadania konta użytkownika (tzw. konto shellowe) na wybranym klastrze obliczeniowym; po uzyskaniu potwierdzania dostępu do PL-GridPLGrid, należy w Katalogu aplikacjiAplikacji i Usług odszukać poniższe usługę/usługi, a następnie je aktywować:
    1. "Dostęp do klastra Prometheus" aby uzyskać dostęp do klastra Prometheus (należy zwrócić uwagę, że dostęp do tego klastra jest możliwy wyłącznie po uzyskaniu grantu -> strona podręcznika poświęcona grantom)
    2. "Dostęp do UI - Cyfronet" oraz "Dostęp do klastra ZEUS" (aktywacja nastąpi automatycznie)
  3. w Portalu PLGrid, w zakładce Certyfikaty, należy wygenerować swój własny certyfikat SimpleCA (w oparciu o ten certyfikat następuje efekt delegacji uprawnień użytkownika, dzięki któremu usługa PLG-Data będzie mogła działać na właściwym koncie klastra - tzw. mechanizm X.509 proxy certificates); więcej danych odnośnie tworzenia i użytkowania certyfikatów znajduje się w odpowiedniej sekcji podręcznika użytkownika; należy zapamiętać hasło klucza, które podaliśmy tworząc certyfikat SimpleCA
    1. Alternatywą jest skorzystanie z własnego certyfikatu gridowego (np. PolishGridCA), który trzeba umieścić w LDAP - odpowiednia formatka także w zakładce Certyfikaty
  4. uzyskawszy potwierdzenie dostępu do klastra Zeus bądź Prometheus (m.in. powinno ono przyjść pocztą elektroniczną na nasz adres), należy w tym Katalogu aplikacjiAplikacji i Usług aktywować usługę "PLG-Data: mini-usługa do zarządzania plikami na klastrze"; również w tym przypadku aktywacja powinna nastąpić automatycznie, z ewentualnym opóźnieniem kilku minut.

...

  1. (w pierwszej kolejności) upewnienie się jeszcze raz, że wszystkie warunki wymienione na początku tej instrukcji (aktywne konto PL-Grid, aktywna usługa Zeus lub Prometheus, aktywna usługa PLG-Data, posiadanie certyfikatu SimpleCA) zostały spełnione,
  2. skontaktowanie się z nami poprzez system HelpDeskHelpdesk.

 

Info
titleMęczące logowanie?

Można ułatwić sobie nieco powyższą, dwuetapową procedurę logowania się do usługi PLG-Data. W chwili generowania certyfikatu SimpleCA w Portalu PL-Grid, otrzymujemy (jako plik) kopię naszego nowego certyfikatu w formacie .p12. Taki certyfikat można umieścić w przeglądarce. Wówczas krok 2 procedury logowania będzie przebiegał automatycznie i bez konieczności podania hasła (przeglądarka przedstawi się w OpenID PL-Grid naszym certyfikatem).

...

Dla użytkowników klastra Prometheus, skrót Storage nie będzie istniał, gdyż na tym klastrze nie ma możliwości długoterminowego składowania plików poza swoim katalogiem domowym lub katalogami grup (poniżej).

Rozdział instrukcji użytkownika Infrastruktury PL-Grid PLGrid poświęcony przechowywaniu danych zawiera dokładne informacje odnośnie przeznaczenia poszczególnych katalogów, charakteru plików jakie powinny być w nich przechowywane, limitów objętości etc. Katalogi określone w instrukcji zmiennymi środowiskowymi PLG_* odpowiadają skrótom umieszczonym na pierwszych pozycjach górnego menu usługi.

Dalsze pozycje menu skrótów, ich etykiety i kolejność, zależą od zestawu zespołów PL-Grid, do których należysz. Jeśli jesteś pierwszą osobą w twojej grupie badawczej, która korzysta z Infrastruktury PL-GridPLGrid, czas zostać pionierem i, korzystając z instrukcji, założyć w Portalu PL-Grid PLGrid wasz zespół, oraz zaprosić do niego twoich współpracowników.

...

Prawa część górnej belki z kolei zawiera informacje o Tobie, uzyskane przez usługę PLG-Data z serwera OpenID PL-GridPLGrid.  Możesz je obejrzeć najeżdżając kursorem myszy na sylwetkę człowieka. Poza twoimi imionami i nazwiskiem oraz loginem, możesz sprawdzić tutaj listę zespołów PL-GridPLGrid, do których należysz. Jeśli nie ma w tym zestawie twojego zespołu, a uważasz, że taki zespół został założony w Infrastrukturze PL-Grid PLGrid i twoje konto zostało do niego przypisane, proszę zgłoś ten fakt operatorom PL-Grid - spróbują rozwiązać problemprzez Helpdesk PLGrid.

Przycisk PL|EN pozwala zmienić język z domyślnego języka polskiego, na angielski.

...