Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.
Info

Poniższy szablon należy odpowiednio uzupełnić.

  • Układ należy zachować (z dopuszczeniem minimalnych modyfikacji).
  • Opis nie powinien przekraczać 10 stron przeciętnego ekranu laptopa.
  • W razie potrzeby należy założyć podstrony (na końcu z rozdziałem "Co dalej?" i odnośnikiem do kolejnego rozdziału dokumentacji).
  • Język opisu - polski. W sytuacji, gdy zasadnicza dokumentacja usługi ma być po angielsku, w tym rozdziale powinny znaleźć się podstawowe informacje pozwalające zorientować się w zaletach usługi i zgrubnie w wymaganych krokach do jej uruchomienia.
  • Uprawnienia do odczytu strony (Tools/Restrictions) mogą byś ustawione na "Confluence-users" w pisania dokumentacji, inaczej będzie widoczna od razu dla osób niezalogowanych.
  • Pytania dotyczące systemu dokumentacji: Hubert Siejkowski,
  • Pytania dotyczące Podręcznika Użytkownika: Unknown User (plgfilocha).

...

 

Krótki opis usługi

Usługa CVMFS zapewnia dostęp do katalogów udostępnia katalogi oprogramowania i innych katalogów danych potrzebnych do przetwarzania rekonstrukcji i analizy danych w eksperymentach HEP. Usługa działa na wydzielonych serwerach na zasadzie instalacji wirtualnego systemu plików CERNVM-FS dostępnego tylko do odczytu przez protokół HTTP i montowanego przez moduł FUSE w lokalnej przestrzeni użytkownika. Katalogi tego systemu w ścieżce /cvmfs są następnie eksportowane przy pomocy protokołu NFS do maszyn dostępowych i maszyn roboczych. Pliki oprogramowania eksperymentów są udostępniane przez centralne serwery, a system plików CERNVM-FS utrzymuje zawartość lokalnych zasobów w stałej synchronizacjistale synchronizuje z nimi zawartość lokalnych katalagów w których pliki są sprowadzane fizycznie tylko przy próbie dostępu. W ten sposób są dostępne natychmiast wszystkie wersje oprogramowania i wszelkie modyfikacje wprowadzane na serwerach centralnych przy oszczędnym zużyciu lokalnych zasobów dyskowych. Obecnie dostępne jest oprogramowanie 4 eksperymentów na akceleratorze LHC, ALICE, ATLAS, CMS, LHCb, jednak zestawy dostępnych katalogów oprogramowania mogą się różnić w poszczególnych ośrodkach obliczeniowych.

Aktywowanie usługi

Co należy aktywować, aby móc skorzystać z usługi? (Założenie konta, certyfikat, grant?, aktywacja konkretnych usług w portalu). Należy pamiętać o istnieniu rozdziałów ogólnych podręcznika, do których warto się odwołać.

Ograniczenia w korzystaniu (podsekcja opcjonalna)

Katalogi CVMFS są dostępne w ośrodkach obliczeniowych PLGrid wspierających eksperymenty HEP. Aby móc korzystać z usługi należy mieć założone konto w Portalu PL-Grid i aktywować usługi:

  1. Dostęp do klastra w ośrodku obliczeniowym (np. REEF, ZEUS)
  2. Dostęp do UI w ośrodku obliczeniowym (np. Cyfronet, ICM, PCSS)
  3. Platforma dziedzinowa HEPGrid: usługa CVMFS

Usługi aktywuje się w Portalu Użytkownika, zgodnie z przykłademTutaj wpisujemy specjalne zasady korzystania z usługi jeśli takowe są np. konieczność ustawienia grantu domyślnego, zakaz uruchamiania intensywnych zadań na UI itp. Jeśli takowych nie ma to należy tę podsekcję usunąć.

Pierwsze kroki

Koniecznie z przykładowymi zrzutami ekranu lub fragmentami kodu.

...

Gdzie szukać dalszych informacji?

ATLAS CERNVM-FS: https://twiki.cern.ch/twiki/bin/view/AtlasComputing/CernVMFS

ATLAS pakiet inicjalizacji środowiska: https://twiki.atlas-canada.ca/bin/view/AtlasCanada/ATLASLocalRootBase

ATLAS praca w środkowisku gridowym: https://twiki.cern.ch/twiki/bin/viewauth/AtlasComputing/WorkBookStartingGridStrony zewnętrzne (jeśli są), odnośnik do helpdesku lub strony dokumentacji o pomocy.

Info
Można też dodać sekcję "Co dalej?" ze wskazaniem (odnośnikiem) do dalszej części dokumentacji, o ile jest wymagana.